dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Boligejere presses af kloak-udgifter

Renovering af kloakker, så de kan klare klimaforandringerne, presser boligejere
KORT NYT
8. JUL 2008 11.46
Mange familier kan godt begynde at spare op til nye kloakrør. De nuværende kloakker kan nemlig ikke følge med klimaforandringerne.

Samtlige kommuner er i gang med at bygge kloakkerne om, så de kan klare den øgede mængde ekstrem regn, som klimaforskerne venter, vi vil få i Danmark i fremtiden.

I Risskov ved Århus skal 1.100 familier hver betale omkring 40.000 kr. for at få adskilt kloak- og regnvand, skriver Jyllands-Posten.

Og i Aalborg har 500-600 familier de seneste par år fået lagt nye rør.

Kommunen står for rørene i vejen, men inde på egen grund skal husejeren selv betale. Og man kan ikke sige nej.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/boligejere-presses-af-kloak-udgifter

GDPR