dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Banker skal oplyse om socialt bedrageri

Rådmand vil have oplysninger om socialt bedrageri fra bankerne
KORT NYT
26. JUN 2006 8.20
ODENSE: Rådmand Erik Simonsen vil give bankerne pligt til at oplyse om socialt bedrageri.
- Vi skal have bankerne til at være medspillere i et forsøg på at komme det omfattende sociale bedrageri til livs. I dag er det meget svært at løfte bevisbyrden, når der er mistanke om, at nogen snyder. Hvis bankerne fik en oplysningspligt, ville vi være nået et langt stykke, siger Erik Simonsen til Fyens Stiftstidende.

Han forestiller sig især, at bankerne skal have fokus på, om kunderne modtager kontanthjælp eller pension, samtidigt med at de får løn sat ind på kontoen. I så fald skal de gå til myndighederne med deres viden, mener han.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/banker-skal-oplyse-om-socialt-bedrageri

GDPR