AKTUELT:Finanslov 2026BeredskabGrøn trepartBudget 2026Podcast: Ledelse i forandringKV25Kunstig Intelligens
Banedanmark installerer i alt 1200 nye sensorer langs jernbanenettet til at holde øje med vand – og deler gerne dataen med kommunerne.
Frank Bach/Shutterstuck/Danmarks Miljøportal

Banedanmark installerer 1200 vandsensorer

Sensorer måler fx vandet ved en jernbanebro i Aulum, hvor en bæver tidligere har bremset trafikken, så Banedanmark kan reagere, hvis vandet begynder til at stige.
30. JAN 2026 7.24

Banedanmark overvåger en bæverdæmning ved en jernbanebro i den midtjyske by Aulum ved hjælp af sensorer, skriver TV 2. 

Det gør de for at holde øje med vandstanden, så der kan gribes ind, hvis gennemstrømningen bliver for begrænset, og hvis regn medfører, at vandstanden når et kritisk niveau. I sådan et tilfælde kan dele af dæmningen fjernes for at sikre, at vandet fortsat kan løbe under broen, så den eller jernbanen ikke går i stykker.

- I virkeligheden synes jeg, det er lidt synd for bæveren, men vi bliver nødt til at gøre det for at beskytte jernbanen, siger Lene Bøgebjerg Bøgvad, der er klimatilpasningsleder hos Banedanmark, til TV 2.

Sensoren ved Aulum er en del af et landsdækkende projekt, hvor Banedanmark installerer i alt 1200 nye sensorer langs jernbanenettet, skriver TV 2.

Det sker for at overvåge vandstande ved såkaldte udsatte strækninger, som Banedanmark overvåger for at beskytte jernbanen mod ekstremt vejr. Det kan eksempelvis være i tilfælde af skybrud.

I september var der problemer, da togtrafikken blev standset i flere dage på strækningen mellem Herning og Struer. Det skyldtes, at dæmningen gav ændringer i vandets løb, og derfor blev jernbanebroens fundament svækket, hvilket førte til en fejl på jernbanen.

Der var dengang problemer med togdriften fra onsdag til søndag. Allerede om torsdagen oplyste Banedanmark, som forvalter landets jernbaner, at man mistænkte en bæver for at stå bag problemerne.

Et andet eksempel er Greve-bækken på Sjælland, hvor et dykket vandløb under jernbanen jævnligt bliver blokeret af affald, cykler og andre fremmedlegemer. Her gør sensorerne det muligt at gribe ind, før området bliver ufremkommeligt.

Deler gerne data

En central del af Banedanmarks tilgang er, at data fra sensorerne deles åbent. Data samles ind via VandaHydro og stilles frit til rådighed via den fællesoffentlige platform Kemidata, som drives af Danmarks Miljøportal.

- Vand stopper ikke ved kommunegrænser. Hvis vandstanden er unormalt høj ét sted, kan det få konsekvenser længere nede i systemet. Derfor ringer kommunerne ofte til os for at høre, om vores målere kan fortælle dem noget, og derfor deler vi vores målinger, så alle kan få gavn af dem, siger Lene Bøgebjerg Bøgvad.

Flere kommuner bruger allerede Banedanmarks data, ligesom Banedanmark selv trækker på kommunale målinger. Også forskningsinstitutioner har vist interesse, blandt andet for data om terrænnært grundvand og mindre vandløb, som ellers sjældent overvåges systematisk.

/ritzau/esl

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/banedanmark-installerer-1200-vandsensorer

GDPR