dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Paul McCartney på scenen i Jyske Bank Boxen i Herning, som er blevet et oplevelsesøkonomisk center.
Claus Bonnerup, Polfoto

Arbejdsgruppe skal bane vej for oplevelsesøkonomi

Otte kommunale direktører er med i ny arbejdsgruppe nedsat af erhvervsministeren, som skal afdække muligheder og barrierer for oplevelsesøkonomiske centre

Kæmpe konferencer i Herning, sportsoplevelser i Brøndby og koncerter ved havnefronten i Aalborg. Flere danske kommuner har de senere år satset kraftigt på oplevelsesøkonomiske centre, som samler forskelligartede aktiviteter og produkter inden for blandt andet sport, koncerter, events, forlystelser, ferie- og fritidsaktiviteter med videre i samme område.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/arbejdsgruppe-skal-bane-vej-for-oplevelsesokonomi

GDPR