ALBERTSLUND: Marie Guldborg bliver ny chef for Miljø & Teknik i Albertslund Kommune. Hun kommer fra en stilling som enhedschef i EU & Erhverv i Landbrugsstyrelsen. Nu skal hun være med til at gøre ambitiøse politiske visioner til virkelighed, blandt andet inden for den grønne omstilling, skriver kommunen.
- Jeg synes, at Albertslund Kommune har en visionær og ambitiøs tilgang til den grønne dagsorden, og jeg ser frem til at bidrage til den udvikling i samarbejde med omverden, siger Marie Guldberg, som begynder i sin nye stilling 1. marts.
Marie Guldborg får ansvar for hele miljø- og teknikområdet, inkl. drift og service, som lægges ind under Miljø og Teknik pr. 1. marts med Klaus Nielsen som leder.
MG
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.