Flere på fuld tid giver en større fast stab, færre vikarer og dermed mere kontinuitet og kvalitet i plejearbejdet. Flere medarbejderes overgang til fuld tid betyder samtidig en forøgelse af den arbejdskraft, der samlet set er til rådighed.
En udvidelse af arbejdstiden fra deltid til fuld tid for cirka 80 medarbejdere medfører en merudgift på cirka 2,5 milloner kroner. Udgiften modsvares af mindst lige så store besparelser på virkarkontoen.
Idéen til at give flere mulighed for at gå på fuld tid kommer fra faglig side (FOA), og inden for ældreplejen har man over sommeren via områdelederne undersøgt om der er en interesse blandt de deltidsansatte for at gå på fuld tid.
Vurderingen er at der potentielt er 20 procent af medarbejderne der ønsker at øge deres timetal. Og det svarer stort set til det mål på 80 medarbejdere der er sat.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.