dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

2008-budget allerede overskredet

Få uger efter, at Brøndby har vedtaget budgettet for 2008, er det nødvendigt at bevilge yderligere 1,4 mio. kr
KORT NYT
7. NOV 2007 15.46
- Blækket er knapt tørt på Brøndby Kommunes budget for 2008, før det viser sig, at det alligevel ikke holder, skriver Folkebladet Brøndby.

Det er i forbindelse med en budgetopfølgning i de kommunale forvaltninger, at det på nuværende tidspunkt står klart, at budgettet for 2008 allerede nu bliver overskredet med 1,4 mio. kr.

Det skyldes anbringelser af børn uden for hjemmet samt færre tilflyttere på ældrecentre end budgetteret.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/2008-budget-allerede-overskredet

GDPR