dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
DK Debat
Tesfaye frygter ti tabte gymnasiebyer i 2035 på grund af færre unge
Børne- og undervisningsminister Mattias Tesfaye taler på Sorø-mødet i Sorø torsdag. Sorø-mødet afholdes med ny ungdomsuddannelse på programmet.
Foto: Olafur Steinar Gestsson/Ritzau Scanpix

Tesfaye frygter ti tabte gymnasiebyer i 2035 på grund af færre unge

Mindre ungdomsårgange kan skabe uddannelsestørke i fx Kalundborg, Lemvig og Ringkøbing-Skjern.

Det kræver abonnement at læse denne artikel.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt.

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra det pågældende medie.