dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
DK Debat
Flere nyuddannede lærere forlader folkeskolen efter kort tid
Omkring halvdelen af de nyuddannede lærere, der forlader folkeskolen, beskæftiger sig fortsat med undervisning, størstedelen på en privat grundskole. (Arkivfoto).
Foto: Signe Goldmann/Ritzau Scanpix

Flere nyuddannede lærere forlader folkeskolen efter kort tid

Hver femte nyuddannede lærer har forladt folkeskolen tre år efter ansættelsen, viser en analyse fra AE.

Det kræver abonnement at læse denne artikel.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt.

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra det pågældende medie.