dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
DK Debat

Undervisningsministeriet vil undersøge, om lærerløse timer i Vejen er ulovlige

Fra næste år skal de store elever i Vejen efter planen have to lektioners onlineundervisning uden en lærer. Men efter loven skal den enkelte lærer tage beslutningen, og lærerformanden sår derfor tvivl om lovligheden af tiltaget.
23. NOV 2022 9.10

Det kræver abonnement at læse denne artikel.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt.

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra det pågældende medie.