I efteråret overtog Vejle Kommune pladsen som landets femtestørste kommune fra Esbjerg. Men også 11 andre kommuner lagde sig i overhalingsbanen i 2019, viser indbyggertal fra 1. januar 2019 og 2020, som kommunen.dk har bearbejdet.
- Køge har overhalet Guldborgsund
- Holstebro har overhalet Svendborg
- Rudersdal har overhalet Ringkøbing-Skjern
- Lyngby-Taarbæk har overhalet Haderslev
- Ballerup har overhalet Kalundborg
- Syddjurs har overhalet Vejen
- Ikast-Brande har overhalet Lolland
- Gribskov har overhalet Assens
- Tønder har overhalet Norddjurs
- Lejre har overhalet Albertslund
- Glostrup har overhalet både Ishøj, Odder og Stevns.
Abonnenter på kommunen.dk kan læse mere, se den samlede liste samt danmarkskort med ændringer i indbyggertal og største andele af unge og gamle her.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.