VEJEN: For fjerde år i træk blev det til et bredt flertal, da Vejen Byråd andenbehandlede og endeligt godkendte budgettet for 2020. Ligesom sidste år stod Enhedslisten uden for flertallet, mens Liberal Alliance var med denne gang.
Heller ikke Dansk Folkeparti var med i budgetflertallet i år, af den grund at partiet ikke længere er repræsenteret i byrådet. Heller ikke de to tidligere DF-byrådsmedlemmer, nu løsgængere Claus Grimm og Anni Grimm, var med i budgetflertallet.
Indholdsmæssigt sniger budgettet sig tæt på den udmålte serviceramme, uden dog at nærme sig det prangende. Kassebeholdningen tager et lille dyk fra 32 mio. kr. i 2020 til 29 mio. kr. i 2021 og derefter yderligere et par udsving til 50 mio. kr. i 2022 og 40 mio. kr. i 2023.
Partierne bag budgettet er Venstre, Socialdemokratiet, De Konservative, Liberal Alliance og SF, hvoraf sidstnævnte ifølge JydskeVestkysten godt kunne tænke sig, at man næste år gør op med 'en fjollet beslutning som blev truffet på valgaftenen, hvor man bandt hinanden op på, at skatten ikke skal stige'. Det gør den så heller ikke, i hvert fald ikke i 2020.
Se byrådsreferatet fra andenbehandlingen.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.