Beskæftigelsesministeriet har åbnet for, at a-kasser kan ansøge om at komme med i et nyt, stort forsøg, som giver dem større ansvar for at få ledige i job. Forsøget giver i en fireårig periode a-kasserne ansvaret for kontaktforløbet for dagpengemodtagere i opsigelsesperioden og de første tre måneder - et ansvar, der normalt ligger i kommunerne.
- Nu får a-kasserne en historisk chance for at vise, hvad de kan. Jeg håber, at de er klar til at gribe chancen, så de kan være med til at hjælpe endnu flere ledige i job. A-kasserne har om nogen et godt kendskab til deres medlemmer, siger beskæftigelsesminister Troels Lund Poulsen (V).
Forsøget er en del af aftalen om en forenklet beskæftigelsesindsats, der blev vedtaget i Folketinget i august sidste år. A-kasserne kan søge frem til den 1. marts, og forsøget starter den 1. juli, når Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering (STAR) har udvalgt a-kasserne.
ibs
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.