dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Nyt udvalg skal sikre, at det bliver en fælles opgave for regeringen og Folketinget at regelforenkle og afbureaukratisere.
Foto: Frank Chmura, Polfoto

V, LA og ALT foreslår udvalg mod bureaukrati

V og LA bryder blokgrænsen for at luge ud i bureaukratiet med et nyt udvalg i Folketinget
29. DEC 2016 9.33

Venstre, Liberal Alliance og Alternativet vil oprette et nyt udvalg i Folketinget for regelforenkling og afbureaukratisering. Det siger Venstres innovationsordfører Eva Kjer Hansen.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/v-la-og-alt-foreslar-udvalg-mod-bureaukrati

GDPR