Deleøkonomi behøver ikke kun omfatte huse, biler og boremaskiner. I Tyskland og Holland deler for eksempel man militær med hinanden
Soldaterne i hollands 43. maskinelle brigade er ved at vænne sig til at tjene under en helt ny øverstkommanderende – nemlig det tyske forsvar, skriver Foreign Affairs. Det sker, fordi Tyskland og Holland er gået sammen om at dele militært materiel og mandskab – en slags militær deleøkonomi. Aftalen omfatter både tanks, skibe og andet militært udstyr.
Prøv DK Nyt i 14 dage
Nyheder er værd at betale for
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.