Der er ikke nogen, der skal tjene penge på at leje en lejlighed ud til turister, som andre kunne bo i. Sådan lyder det fra Socialdemokraterne og Enhedslisten på Københavns Rådhus.
Et flertal af politikerne på Københavns Rådhus vil ansætte flere medarbejdere til at kontrollere, at udlejning igennem Airbnb sker efter loven, efter det er kommet frem, at hver sjette Airbnb-bolig udlejes i mere end de tilladte syv uger. Derfor har Socialdemokraterne og Enhedslisten stillet forslag om en taskforce, der skal kontrollere udlejningen af Airbnb-lejligheder i hovedstaden. Det skriver Avisen.dk
Prøv DK Nyt i 14 dage
Nyheder er værd at betale for
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.