dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Lejre faciliterer og borgerne deler

Flere kommuner er gået med i Dansk Arkitekturcenters projekt Deleby. Vi tegner her et portræt af én af de kommuner, som nu sætter deleøkonomien i fokus.

12. FEB 2016 13.48

Når biografen i Hvalsø viser en film, står 120 frivillige bag, at det overhovedet kan lade sig gøre. Samtidigt køber en restaurant i København kyllinger og æg på en af Lejres mange landbrug. Men ved leveringen tager gården også det grønne affald fra restauranten med sig igen. Det bliver til foder til dyrene. Det er bare to eksempler på den deleøkonomi, som allerede er i gang i Lejre. Men der skal mere til, og derfor er Lejre Kommune gået ind i projekt Deleby.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/lejre-faciliterer-og-borgerne-deler2

GDPR