dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Ghanesere vil have folk til at dele international fragt

Står det til ghanesiske Swiftly, skal der være slut med at sende halvtomme containere på tværs af havene.

13. JUL 2016 9.36

Den afrikanske middelklasse har i høj grad taget deleøkonomien til sig. Delebilsordninger, samkørsel og rengøring er på den lange liste over succesfulde deleøkonomiske virksomheder, der er brudt frem særligt i Vestafrika. Nu vil ghanesiske Swiftly ind på delemarkedet ved at samkoordinere shipping og fragt af varer.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/ghanesere-vil-have-folk-til-at-dele-international-fragt

GDPR