En ny opgørelse fra Danmarks Statistik viser, at der er blevet udlånt godt en million færre bøger i år end sidste år, og det får bibliotekerne til at ændre fokus i forhold til, hvordan de skal løse deres opgaver, skriver DR Østjylland. I Østjylland fo
En ny opgørelse fra Danmarks Statistik viser, at der er blevet udlånt godt en million færre bøger i år end sidste år, og det får bibliotekerne til at ændre fokus i forhold til, hvordan de skal løse deres opgaver, skriver DR Østjylland.
Prøv DK Nyt i 14 dage
Nyheder er værd at betale for
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.