dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Delevirksomheder skal leve op til samme krav

Når virksomheder formidler handel af tjenester, udlejning eller videresalg mellem mennesker, skal de leve op til de samme krav som traditionelle virksomheder, viser ny undersøgelse. Her svarer danskerne også, at der skal gøres mere for at holde øje med

4. JUL 2016 10.04

Langt størstedelen af danskerne ønsker, at virksomheder, der formidler handler over internettet mellem personer – altså deleøkonomiske virksomheder – skal have de samme skattekrav, som traditionelle virksomheder. Ligeledes mener langt de fleste danskere, at delevirksomhederne skal leve op til samme krav til forsikringer og uddannelse, som traditionelle virksomheder. Det viser en undersøgelse foretaget af Danmarks Statistik.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/delevirksomheder-skal-leve-op-til-samme-krav

GDPR