dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Delevirksomhed truer kurerservice

Siden lanceringen for to måneder siden har Mover fået mere end 500 vogne tilknyttet – flere end nogen anden kurervirksomhed i Storkøbenhavn.

21. JUN 2016 11.10

For nogle år siden købte Martin Christian Hansen et spisebord og bestilte en varevogn hos et kurerfirma, der aldrig dukkede op. Derfor besluttede han sig for at finde en måde, at gøre kurerservice bedre. Den ide blev til Mover, som tilbyder en platform hvor folk, der har en cykel, bil eller varevogn kan tjene penge ved at flytte ting for andre. Til gengæld forventer Mover, at interesserede består en godkendelsesprocedure, som garanterer at der fastholdes et højt serviceniveau.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/delevirksomhed-truer-kurerservice

GDPR