General Motors og Lyft skal sammen udvikle førerløse taxier, for at kunne følge med Google og Uber
De seneste år har taxa-appen Uber været stærkt omdiskuteret. Mindre har man i Danmark kendt til den næsten lige så store konkurrent Lyft. Men kommer en saltvandsindsprøjning måske nu til at gøre noget ved, skriver Bloomberg News.
Prøv DK Nyt i 14 dage
Nyheder er værd at betale for
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.