dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Airbnb­-chef skal hjælpe dansk startup ud i verden

Hun har allerede hjulpet AirBnb ind på det nordiske marked. Nu skal Aja Guldhammer Henderson hjælpe danske Reshopper med at komme ud over de danske grænser

12. APR 2016 8.17

De sidste fire a?r har 31­a?rige Aja Guldhammer Henderson været nøglepersonen bag deleøkonomi­succesen Airbnb i Skandinavien og Holland. Nu rykker hun til danske Reshopper. Fra april vil den tidligere Airbnb-­chef hjælpe danske Reshopper med at sprede virksomhedens nå ud over de danske grænser.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/airbnb-chef-skal-hjaelpe-dansk-startup-ud-i-verden

GDPR