Aarhus udvider projektet ‘hus en flygtning’ med ‘hus en hjemløs’, så almindelige borgere nu kan dele deres private hjem med en hjemløs eller en flygtning.
Først skulle aarhusianerne åbne deres hjem for flygtninge. Nu håber socialrådmanden, at borgerne vil gøre det samme for hjemløse. Omkring 20 aarhusianere har indtil videre budt en flygtning velkommen i deres hjem. Nu vil socialrådmand Thomas Medom (SF) finde ud af, om konceptet ”hus en flygtning” kan udvides til ”hus en hjemløs”, skriver Jyllands-Posten.
Prøv DK Nyt i 14 dage
Nyheder er værd at betale for
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.