dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
DK Debat
Tesfaye vil have skolebiblioteket tilbage
Mattias Tesfaye foreslår at afskaffe bekendtgørelsen for de pædagogiske læringscentre og skrive de centrale funktioner og opgaver for skolebiblioteket ind i folkeskoleloven. 
Foto: Morten Dueholm/Jysk Fynske Medier/Ritzau Scanpix

Tesfaye vil have skolebiblioteket tilbage

Det skal være slut med pædagogisk læringscenter i folkeskolen, som i stedet skal kaldes skolebibliotek. Hvad vi kalder skolens fag, lokaler og funktioner er ikke ligegyldigt, siger minister.
22. APR 2025 14.37

Det kræver abonnement at læse denne artikel.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt.

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra det pågældende medie.