dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
DK Debat
Grønlænderne skal til kommunalvalg den 1. april
I april 2021 afholdt Grønland senest valg, og det var både til kommuner og parlamentet, Inatsisartut. Her ses valghandling i Inussivik-hallen i Nuuk.
Foto: Emil Helms/Ritzau Scanpix

Grønlænderne skal til kommunalvalg den 1. april

Det vides endnu ikke, hvornår der er parlamentsvalg i Grønland, men det skal afholdes senest 6. april.
11. JAN 2025 8.15

Det kræver abonnement at læse denne artikel.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt.

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra det pågældende medie.