dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
DK Debat
I 11 af 98 kommuner holder skolerne storebededagsfri
Selv om store bededag ikke længere er en fridag, ønsker mange at holde fast i de varme hveder aftenen inden. (Arkivfoto)
Foto: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

I 11 af 98 kommuner holder skolerne storebededagsfri

Store bededag er sløjfet som helligdag. Men hvedesalget er ikke gået i stå, og flere skoler holder lukket.

Det kræver abonnement at læse denne artikel.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt.

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra det pågældende medie.