dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
DK Debat

Strid om udvalg og ytringer - og storm med stigende vandstande

En strid om antallet af udvalg i Langeland Kommune førte denne uge til beskyldninger om enevælde. Ytringer fra et byrådsmedlem i Brøndby til fordel for Hamas i Gaza førte til Kristendemokraternes hovedbestyrelse. Og så steg vandene i en voldsom storm.
20. OKT 2023 10.20

Det kræver abonnement at læse denne artikel.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt.

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra det pågældende medie.