dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
DK Debat
Nu fritages flere sundhedsansatte for modregning i efterløn
En gruppe ansatte i sundhedsvæsenet fritages for modregning i efterløn i en periode på to år.
Foto: Henning Bagger/Ritzau Scanpix

Nu fritages flere sundhedsansatte for modregning i efterløn

En gruppe ansatte i sundhedsvæsenet fritages nu for modregning i efterløn i to år. Formålet er at skaffe mere arbejdskraft til sundhedsvæsenet.
3. JUL 2023 12.17

Det kræver abonnement at læse denne artikel.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt.

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra det pågældende medie.