dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
DK Debat
Stadig flere får ikke lov til at betale gæld til det offentlige
En lang række borgere har prøvet at få sendt penge tilbage, som de egentlig havde betalt til deres gæld til det offentlige. Gældsstyrelsen er bagud med sagsbehandlingen af fejlbehæftet gæld, ifølge Berlingske. (Arkivfoto).
Foto: Thomas Lekfeldt/Ritzau Scanpix

Stadig flere får ikke lov til at betale gæld til det offentlige

Frem til midten af november fik borgere sendt i alt 146 millioner kroner retur fra Gældsstyrelsen.
27. JAN 2023 7.00

Det kræver abonnement at læse denne artikel.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt.

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra det pågældende medie.