dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
DK Debat
KL-formand tvivler på, at nyttejob nytter
KL formand Jacob Bundsgaard er "nysgerrig" efter at vide, hvordan regeringen vil sikre, at opgaven med at finde nyttejobs ikke går fra kommunernes ansatte, som i dag bruger deres tid på at skaffe andre ledige et job.
Foto: Mads Claus Rasmussen, Ritzau Scanpix

KL-formand tvivler på, at nyttejob nytter

Regeringens reformudspil lægger op til, at der skal findes nyttejob til 20.000 kontanthjælpsmodtagere. Det vækker bekymring, at det skal finansieres med besparelser på den kommunale beskæftigelsesindsats.
8. SEP 2021 6.08

Det kræver abonnement at læse denne artikel.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt.

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra det pågældende medie.