dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
DK Debat
Kaare Dybvad Bek: Vi kan lære meget af Norge om decentralisering
Indenrigs- og boligminister Kaare Dybvad Bek finder inspiration i blandt andet Norge for, hvordan man kan opnå bedre balance i Danmark.
Foto: Emil Staulund Larsen

Kaare Dybvad Bek: Vi kan lære meget af Norge om decentralisering

Det er svært at finde økonomiske argumenter for decentralisering, men det er politikernes rolle at finde den rette balance mellem hensyn til landdistrikterne og regneark, siger indenrigs- og boligminister Kaare Dybvad Bek (S).
19. JUN 2021 10.50

Det kræver abonnement at læse denne artikel.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt.

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra det pågældende medie.