Kolding tager ansvar for forløb efter mands død30. nov 2019, 13:43Denne artikel er kun tilgængelig for abonnenter på dknyt eller DK SocialLog indEmailKodeordLog indGlemt kodeord >>30 dages gratis prøveperiodeAdgang til alle artikler og analyserDet mest gennemarbejdede stof på områdetDin IP-adresse er:
Aarhus bliver Danmarks første Regnbue-by 6. dec, 13:31Aarhus er som den første by i Danmark optaget i Rainbow Cities Network, et netværk for byer, som aktivt arbejder for at skabe gode liv for LGBT+borgere.
Ny indsats: Fuldtidsansættelser skal være normen i regionerne6. dec, 11:27Regionerne og fagforeningerne enige om langsigtet indsats, hvor målet er, at alle stillinger opslås på fuldtid.
Regionale overenskomstparter melder nu også klar til OK216. dec, 10:09Arbejdsgivere og lønmodtagere enige om at gå efter mindre konfliktfyldt proces, egne løsninger og delforlig.
Midtjysk autismeområde ser ud til at overleve6. dec, 6:54Socialtilsynet varsler i stedet et skærpet tilsyn – og sammen med det følger en række påbud, som regionen skal leve op til.
DA har fundet Danmarks bedste kommune til beskæftigelse5. dec, 10:24Danmarks Arbejdsgiverforening har i en ny rapport udpeget de bedste beskæftigelseskommuner. Særligt de jyske kommuner klarer sig godt.
Region dømt for ydmygende behandling af psykiatrisk patient5. dec, 6:09Højesteret har dømt Region Midtjylland til at betale erstatning til en psykiatrisk patient i Viborg
Minimumsnormeringer kan trække forældrebetaling med op4. dec, 13:41Kommuner, der tog forskud på minimumsnormeringer, har varslet øget forældrebetaling. For den statslige normering skal det først handles af mellem finanslovspartierne.
Kun to kommuner trækker børnepenge for børns fravær4. dec, 9:17Næstved og Aarhus er de første kommuner til at trække forældre i børnepenge på grund af fravær i skolen.
Sundhedsministeren: Lad svækkede ældre få lov at dø i fred3. dec, 9:37Svækkede ældre skal kunne sige nej tak til genoplivning ved hjertestop via en digital løsning, foreslår sundheds- og ældreminister Magnus Heunicke (S).
Kulturmillioner til udsatte boligområder3. dec, 6:54Kulturministeriet tildeler i alt 4,8 mio. kr. til projekter i udsatte boligområder i Aarhus, Vejle og København.
Børn med handicap står uden for fællesskabet3. dec, 6:32Det står skidt til med inklusionen af børn med fysiske og psykiske handicap i folkeskolen, viser ny undersøgelse.
Flere ældre bliver boende i eget hjem2. dec, 12:02Kun hver tredje 90-årige bor på plejehjem eller i ældrebolig. Forklaringen: Flere har et godt helbred.
Internt oprør mod topforhandler på vej til at fuse ud i ingenting1. dec, 18:01Ekstraordinær kongres i stats-OK-forhandler Flemming Vinthers egen fagforening aflyst med kort varsel.
Ankestyrelsen og ministerie uenige om ældremad over kommunegrænser1. dec, 17:09Klagenævnet for Udbud og Ankestyrelsen siger ja til samarbejde mellem Norddjurs og Randers, mens ministerium siger nej. De to vil bare servere god mad.
10 år med ghettolisten: I år opfylder 28 boligområder kriterierne1. dec, 12:00Tre områder ryger af den såkaldte ghettoliste i 2019, mens to nye områder i Fredericia og Køge ryger på. Se hele listen her.
Fagforeninger har fået nok af Randers Byråd1. dec, 9:45I Randers er der borgmesteropbakning til to fagforeninger, der har fået nok af byrådsmedlemmerne. De 'skal læse de faglige organisationernes velbegrundede bekymringer', siger Torben Hansen (S).
Sagen om Britta Nielsen trækker ud til næste år30. nov, 9:54Selvom sagen er ved at nå sin ende, er der stadig lang udsigt til en dom, som forventes 18. februar. Få et overblik over, hvad der skete ved de seneste retsmøder.