dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
DK Debat
Politi opfordrer til at anmelde hærværk på institutionslegepladser
Hærværk på daginstitutioners legepladser bliver ikke altid anmeldt, og Østjyllands Politi opfordrer til at komme mørketallet til livs ved at anmelde stort som småt.
Foto: Søren Gylling, Jysk Fynske Medier, Ritzau Scanpix

Politi opfordrer til at anmelde hærværk på institutionslegepladser

Flere østjyske kommuner oplever hærværk på daginstitutioners legepladser. Men kun få episoder anmeldes til politiet.
19. MAJ 2022 13.30

Det kræver abonnement at læse denne artikel.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt.

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra det pågældende medie.